Profilaktyka – jak dbać o zdrowe zęby?

Dokładnie myjesz zęby i dbasz o higienę jamy ustnej? Niestety Twoje starania mogą okazać się niewystarczające. By imponować zdrowymi zębami, trzeba o nie systematycznie dbać. W Centrum Stomatologii Estetycznej Galeria Uśmiechu specjalizujemy się nie tylko w leczeniu zębów i jamy ustnej, ale także wykonujemy szereg zabiegów profilaktycznych:

 • Scaling – czyli usuwanie kamienia – pozostający na zębach kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, często jest miejscem rozwoju niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie, którego następuje ich zanik i odsłonięcie korzeni zębów. W dalszej kolejności prowadzi to do rozwoju parodontozy. Czyszczenie zębów usuwa złogi i przebarwienia oraz poprawia stan higieny jamy ustnej. Zabieg usuwania kamienia wykonujemy mechanicznie przy użyciu skalera ultradźwiękowego.
 • Piaskowanie zębów – polega na usunięciu kamienia nazębnego i osadów znajdujących się na powierzchni zębów, powstałych po kawie, herbacie lub papierosach. W pierwszej kolejności usuwamy gruby kamień nazębny przy pomocy skalera ultradźwiękowego, a następnie drobny kamień i osad przy użyciu piaskarki.
 • Fluoryzacja – polega na pokryciu powierzchni zębów preparatem fluorowym. Lakier fluorowy wbudowując się w szkliwo, chroni je przed działaniem kwasów. Zabieg wzmacnia powierzchnię szkliwa i uodparnia je na działanie próchnicy.

Więcej na temat naszych usług usuwania kamienia i piaskowania zębów.

Czym jest pierwszorazowa wizyta konsultacyjna?

Wizyta konsultacyjna jest niezbędnym etapem rozpoczęcia leczenia w naszej klinice. Dlaczego? Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie, a plan leczenia przygotowywany jest osobno dla każdej osoby, w oparciu o jej potrzeby oczekiwania i stan faktyczny jamy ustnej.

Na pierwszej wizycie stomatolog dokonuje przeglądu jamy ustnej, przedstawia wstępny plan leczenia wraz z kosztorysem oraz ustala kolejne terminy wizyt. W Centrum Stomatologii Estetycznej w Krakowie leczymy kompleksowo – współpracujemy ze specjalistami z każdej dziedziny: ortodoncji, protetyki, chirurgii i implantologii, chorób dziąseł, stomatologii estetycznej oraz zachowawczej i leczenia kanałowego.

W Galerii Uśmiechu:

 • Pacjent wie do jakich specjalistów trafi i w jakiej kolejności będą wykonywane poszczególne zabiegi.
 • Wizyta konsultacyjna to dobry moment aby zadać dentyście wszelkie pytania.
 • A dla tych najbardziej zestresowanych – możliwość oswojenia się z fotelem dentystycznym.
 • Nasza Recepcja z pewnością znajdzie dogodne dla Ciebie terminy kolejnych wizyt.

Zapraszamy do umówienia pierwszej wizyty!

Na czym polega leczenie implantologiczne?

Utrata jednego lub większej liczby zębów to niemiłe przeżycie, które niejednokrotnie sprawia, że czujemy się niekomfortowo i mało atrakcyjni. Oprócz problemów związanych z estetyką utracie zębów towarzyszy bardzo często ból, kłopoty z jedzeniem, obniżenie aktywności oraz rozczarowanie spowodowane luźną protezą. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest leczenie implantologiczne. Dlaczego warto wybrać implanty? Najważniejszą zaletą implantów jest ich trwałość. Aż u 98% Pacjentów implanty ulegają trwałej integracji z kością, nie przysparzając najmniejszych problemów w późniejszym użytkowaniu. Pozostałe zalety wyboru implantów to:

 • Poprawa wyglądu. Dzięki implantom połączonym z kością, uśmiech odzyskuje naturalny i estetyczny wygląd.
 • Poprawa wymowy. Niestabilne protezy mogą utrudniać wyraźną mowę. Implanty umożliwiają normalny sposób mówienia bez seplenienia.
 • Większa wygoda. Implanty są trwale połączone z kością i nie powodują dyskomfortu takiego, jak ruchome protezy.
 • Ułatwione gryzienie i żucie. Ruchoma proteza, w przeciwieństwie do implantów, utrudnia lub uniemożliwia skuteczne gryzienie jedzenia. Implanty pozwalają gryźć bez bólu i kłopotów.
 • Poprawa samopoczucia. Dzięki implantom odzyskasz pewność siebie i piękny uśmiech.
 • Poprawa stanu jamy ustnej. W przeciwieństwie do mostów protetycznych, wszczepienie implantów nie wiąże się ze szlifowaniem pozostałych zębów. Lekarz nie musi ingerować w zdrowe zęby, co skutkuje ogólnie lepszym stanem zdrowia jamy ustnej. Dzięki pojedynczym wszczepom możliwe jest również dokładne czyszczenie zębów.
 • Wytrzymałość. Tytanowe wszczepy są bardzo wytrzymałe. Gdy pacjent dba o nie odpowiednio, mogą dożywotnio spełniać swoją funkcję.
 • Komfort bez kłopotów. Ruchome protezy są krępujące i kłopotliwe przy obsłudze. Implanty to rozwiązanie trwałe, nieruchome i bezproblemowe.

Aby dowiedzieć się więcej na temat leczenia implantologicznego – umów wizytę w Centrum Stomatologii Estetycznej “Galeria Uśmiechu”.

Leczenie kanałowe (endodoncja)

Wielu pacjentom leczenie kanałowe (endodontyczne) kojarzy się z długotrwałym i bolesnym procesem. Perspektywa nieprzyjemnego zabiegu odstrasza, a dalsze odwlekanie leczenia powoduje, że jedynym rozwiązaniem może stać się usunięcie zęba. To błąd! W naszej klinice, dzięki leczeniu endodontycznemu ratujemy zęby i umożliwiamy ich odbudowę. Pacjent zawsze czuje się bezpiecznie a lekarz dokładnie tłumaczy proces leczenia. Sam zabieg przebiega bardzo precyzyjnie, ponieważ:

 • Leczymy pod mikroskopem! Przeoczenie kanału lub niedostateczne jego oczyszczenie, mogą być powodem powikłań. Dlatego tak istotna jest praca w dużym powiększeniu, które gwarantuje dokładne oczyszczenie kanałów.
 • Wykonujemy pełną diagnostykę – W naszej klinice posługujemy się najnowszym sprzętem do uzyskiwania cyfrowych obrazów panoramicznych, punktowych, cefalometrycznych i wszystkich innych niezbędnych do prawidłowej diagnostyki.
 • Używamy koferdamu – cienkiego arkusza naturalnej gumy lateksowej lub bezlateksowej, który izoluje leczony ząb, zapewniając pełną aseptyczność i chroniąc Pacjenta przed absorpcją środków dezynfekujących kanał.
 • Idealnie wypełniamy kanały. Trwałość leczenia endodontycznego gwarantuje najwyższa jakość materiału używanego do wypełnienia kanału. Bakterie nie mają szans, by zacząć ponownie się namnażać.

Czym jest koferdam?

Podczas wizyty u dentysty na pewno wielu z Was spotkało się z zielonym lub niebieskim listkiem elastycznej gumy szczelnie okalającym ząb i rozciągniętym na ramce. To koferdam, czyli arkusz gumy używany w celu odseparowania zęba lub zębów podczas zabiegów dentystycznych. W arkuszu gumy za pomocą dziurkacza wycina się otwór w miejscu leczonego zęba. Na dopasowanej do danego zęba klamrze stomatolog rozciąga przedziurkowany listek gumy lateksowej, następnie wraz z klamrą umieszcza szczelnie na zębie tak, aby klamra obejmowała swoimi ząbkami cały obwód zęba.

Do czego więc służy koferdam?

 • zabezpiecza leczone zęby przed dostępem śliny oraz bakterii
 • skraca i usprawnia zabieg – nie ma potrzeby ciągłej wymiany wałeczków z ligniny
 • zabezpiecza pacjenta i lekarza przed zakażeniem zabiegowym a także przed przypadkowym dostaniem się do dróg oddechowych narzędzia
 • chroni błonę śluzową przed podrażnieniem przez substancje chemiczne używane w trakcie zabiegu i zabezpiecza ją przed zranieniem wiertłem.

Koferdam jest niezbędny w trakcie leczenia kanałowego, ale obecnie znajduje także zastosowanie w trakcie leczenia zachowawczego, protetycznego, czy też podczas zabiegów z zakresu profilaktyki lub stomatologii estetycznej. Koferdam nie zaburza w żaden sposób oddychania pacjenta. Nie protestujmy więc, gdy stomatolog sięgnie po koferdam, ponieważ przekłada się on na skuteczność i efektywność naszego leczenia.

Paradontoza

Paradontoza to choroba przyzębia, czyli struktur otaczających zęby. Jej najczęstszą przyczyną jest długotrwały stan zapalny tkanek. Jak do niego dochodzi?

 1. Z powodu niewystarczającej higieny jamy ustnej – na powierzchni zębów przy granicy z dziąsłami gromadzi się płytka nazębna z czasem przekształcająca się w kamień nazębny. Jest to siedlisko bakterii, które nieusuwane lub niewłaściwie usuwane przyczyniają się do powstania i rozwoju paradontozy. W ciężkim przypadku tej choroby dochodzi do zaniku dziąseł i kości.
 2. Paradontoza może być dziedziczona. U osób, które posiadają geny decydujące o nadmiernej produkcji białka uczestniczącego w reakcjach zapalnych, paradontoza rozwija się częściej. W początkowej fazie choroby pojawia się: nieświeży oddech, zaczerwienienie dziąseł, lekki obrzęk dziąseł lub krwawienie przy szczotkowaniu. Często te dolegliwości zanikają, więc błędnie lekceważymy objawy.
 3. Zaawansowana paradontoza to stan, w którym następuje uszkodzenie przyzębia za sprawą kamienia wnikającego coraz głębiej pod dziąsła. Kieszonki dziąsłowe powiększają się a bakterie zaczynają przenikać do korzeni zębów i kości szczęki. Charakterystyczne objawy dla tego etapu, to: odsłonięte szyjki zębowe optyczne wydłużenie zębów (dziąsła cofają się) rozchwianie zębów i ich wypadanie ubytki kości wokół zębów.

Pamiętajcie, że samo mycie zębów i dbałość o higienę jamy ustnej mogą okazać się niewystarczające. Konieczne stają się regularne zabiegi higienizacyjne przeprowadzane w Galerii Uśmiechu.

Jak wybrać odpowiednią pastę?

RDA czyli Radioactive Dentin Abrasion to współczynnik ścieralności i jeden z najważniejszych wskaźników, który powinien decydować o Twoim wyborze pasty. Składniki ścierne stanowią od 20 do 60% wagi całej pasty i są bardzo ważne w procesie czyszczenia. Producenci najczęściej jako substancję ścierająco-polerującą stosują wodorofosforany wapnia, krzemionkę, węglan wapnia, hydroksyapatyty oraz sole glinu. Przy wyliczeniu RDA bierze się pod uwagę rozmiar, twardość i kształt drobin substancji ścierających.

Pasty ze względu na współczynnik RDA podzielić można na:

 • słabo ścieralne (RDA do 40) – przeznaczone do zębów wrażliwych oraz po wybielaniu zębów,
 • średnio ścieralne (RDA do 95) – przeznaczona do zębów bez większych problemów jako pasta codzienna,
 • mocno ścieralne (RDA powyżej 95) – przeznaczona do wybielania zębów dla osób z dużymi przebarwieniami, np. palacze, entuzjaści kawy. Nie powinna być stosowana zbyt długo.

Czasami producenci nie zamieszczają informacji o RDA na opakowaniu. W takiej sytuacji najlepiej wycisnąć trochę pasty na palec wskazujący i rozetrzeć kciukiem. Jeśli czujesz dość duże drobinki pod palcami, lepiej nie korzystaj z tej pasty mając wrażliwe zęby.

Jak dbać o szkliwo?

Czy wiesz, że w skali Mohsa, która mierzy twardość różnych substancji, szkliwo Twoich zębów ma wartość taką samą jak granit? Jest to zasługa jego budowy. Szkliwo niemal w całości składa się z krystalicznych minerałów. W 95% tworzy je minerał zwany hydroksyapatytem, który składa się z wapniowych soli kwasu fosforowego, węglowego i fluorowego, niewielkich ilości węglanów (węglan sodu, manganu, wapnia i fluoru), związków organicznych i wody (2-4%).

Dlaczego tak solidna budowa szkliwa nie stanowi skutecznej bariery dla bakterii powodujących próchnicę?

 • Jego struktura, widoczna dopiero pod mikroskopem, ujawnia swoje podobieństwo do szkła, jednak dzielące szkliwo pory są wypełnione składnikami organicznymi i wodą.
 • Obecne na powierzchni zęba bakterie zaczynają produkować kwasy, które rozpuszczają kryształy minerałów budujących szkliwo. Prowadzi to do nieodwracalnego powiększania się porów.
 • Coraz mniej szczelne szkliwo staje się dla bakterii otwartą bramą do wnętrza zęba.

Absolutną podstawą dbania o zęby jest częste i regularne szczotkowanie. Pomoże też ograniczenie słodyczy i napojów gazowanych. Trzeba pamiętać o tym, że szkliwo nie odrasta – mamy tylko jedną warstwę na całe życie!

Indywidualny plan leczenia stomatologicznego

W naszej pracy wyznajemy zasadę „jeżeli robisz coś dobrze, rób to jeszcze lepiej”, dlatego dla każdego pacjenta przygotowujemy indywidualny plan leczenia, dostosowany do jego potrzeb i oczekiwań. Czym jest plan leczenia? To indywidualny harmonogram zabiegów ustalany przez naszych stomatologów. Obejmuje zakres, koszty i przebieg leczenia, jak również oczekiwania samego pacjenta. W etapach planu uwzględniamy higienizację, leczenie zachowawcze (wypełnienia) oraz leczenie kanałowe (endodoncja), w razie potrzeby leczenie ortodontyczne, leczenie protetyczne, chirurgiczne (ekstrakcje, implanty stomatologiczne) – wszystko to, w zależności od potrzeb pacjenta.

Dlaczego przygotowanie indywidualnego planu leczenia jest tak ważne?

 • Tylko dzięki kompleksowemu podejściu do problemów stomatologicznych i indywidualnej analizie każdego pacjenta można uzyskać satysfakcjonujące i trwałe efekty leczenia.
 • Realizacja planu leczenia w naszej klinice prowadzi do sprawnego wyleczenia pacjenta.
 • Dzięki opisowemu planowi leczenia, nasi pacjenci znają wszystkie etapy leczenia i mogą się do nich odpowiednio przygotować, zaoszczędzając cenny czas.
 • Przed przygotowaniem planu leczenia konieczna jest konsultacja stomatologiczna i wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych.

Jak czyścić zęby?

Pierwszą i podstawową zasadą jest czyszczenie zębów po każdym posiłku. Na rynku jest dostępna cała gama preparatów oraz akcesoriów pomocnych w utrzymaniu prawidłowej higieny. Zaopatrzmy się w:

 • Szczoteczkę soniczną; która dzięki wytwarzanym mikrobąbelkom może doczyścić miejsca (przestrzenie międzyzębowe), do których nie są w stanie dotrzeć włókna szczoteczki,
 • Doskonale sprawdzą się szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych oraz specjalne szczoteczki pęczkowe, przeznaczone do czyszczenia trudnych miejsc
 • Przydatne będą nici dentystyczne, płyny do płukania, a także pasty z dużą zawartością nanohydroksyapatytu, który remineralizuje i wzmacnia szkliwo.
 • Dla komfortu starajmy się unikać jadania w miejscach publicznych posiłków, które mogą osadzać się na zamkach aparatu, np. szpinak. Zawsze nośmy ze sobą szczoteczkę.
 • Osoby odczuwające dużą suchość w ustach mogą stosować preparaty zmniejszające ją. Ślina pomaga w utrzymywaniu higieny jamy ustnej przez wymywanie jedzenia i osadu z zębów.
 • Pamiętajcie, że nawet jeśli doskonale dbacie o swoje zęby podczas noszenia aparatu; wskazane są wizyty higienizacyjne średnio co 3 miesiące.

Nie lekceważ bólu!

Zanim stomatolog podejmie jakiekolwiek działania przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i ocenia ząb na podstawie badania i zdjęcia RTG. Suma tych czynników decyduje o diagnozie i postępowaniu. Dla pacjenta najważniejsze jest zwrócenie uwagi na to jak długo trwa ból, czy coś go nasila lub łagodzi, czy pojawia się po raz pierwszy, czy pod wpływem bodźca lub samoistnie. Jeżeli ząb boli samoistnie przez cały czas, bez względu na ciepło, zimno, czy nagryzanie, to zazwyczaj jedynym sposobem leczenia zęba jest właśnie leczenie kanałowe. Kiedy ból pojawia się od czasu do czasu, nie jest nasilony i mija szybko, to można spróbować wyleczyć ząb zachowawczo. Często jest jednak tak, że nawet jeżeli ząb nie boli, należy leczyć go kanałowo – powodem może być bardzo głęboka próchnica i powoli postępująca martwica miazgi.

Czasem należy ponownie leczyć kanały zęba z powodu powikłań po wcześniejszym leczeniu endodontycznym. Leczenie kanałowe jest również potrzebne jeżeli dochodzi do uszkodzenia miazgi, wtedy, kiedy próchnica na tyle głęboko uszkodziła ząb, że miazga w zębie ulega zakażeniu (wraz z wiekiem jej zdolności do regeneracji i obrony przed zakażeniem maleją). Wówczas należy ją usunąć, zdezynfekować i oczyścić system korzeniowy zęba, a następnie szczelnie go wypełnić. Często pomijaną kwestią jest solidna i szczelna odbudowa korony zęba, która stanowi pierwszą i najważniejszą bramę dla obrony przed zakażeniem. Mało kto wie, że bakterie (po pokonaniu tej „bramy” i dotarciu do miejsca, w którym znajduje się już nawet najlepsze wypełnienie kanałów) potrzebują około 30 dni na dotarcie do wierzchołka korzenia i dalej do kości. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola i wymiana starych wypełnień.

Jak dbać o zęby zimą?

Czy zastanawiałeś się jak zimowe przeziębienie wpływa na Twoje zęby? Dlaczego zęby częściej psują się właśnie o tej porze roku? Czym są i skąd biorą się choroby odogniskowe? Zimą nawet połowa zębów z ukrytym stanem zapalnym może dać dolegliwości bólowe, które w innych warunkach by się nie ujawniły. Taka sytuacja jest zazwyczaj efektem osłabienia organizmu i wzmożonej aktywności układu immunologicznego, który musi radzić sobie z atakującymi nas zimą wirusami i bakteriami. Stan zapalny w jamie ustnej może rozprzestrzeniać się po całym organizmie prowadząc do tzw. chorób odogniskowych, W ten sposób często dochodzi do chorób nerek, serca czy stawów.

W okresie zimowym warto zatem wspomagać się witaminą C oraz tranem, które zwiększą naszą odporność i pośrednio zapobiegną uaktywnieniu się ognisk zapalnych w jamie ustnej. Po wyleczeniu zimowego przeziębienia, należy wymienić szczoteczkę do zębów. Mogą na niej rozwijać się bakterie, które spowodują nawrót choroby. Lecząc przeziębienie należy uważać na syropy, które mają gęstą konsystencję. W 90 % są to syropy z dodatkiem cukru, które na długo pozostają przyklejone do powierzchni zębów i zwiększają ryzyko próchnicy. Pamiętajcie, że te metody są tylko doraźnym i pośrednim rozwiązaniem problemu. Nic nie zastąpi regularnych wizyt u dentysty.

Czym jest diastema?

Diastemą określamy zbyt dużą przerwę między górnymi jedynkami. Szczelina powstaje najczęściej z powodu dysproporcji pomiędzy szerokością siekaczy a rozmiarem kości szczęki lub żuchwy. Jest uznawana za wadę zgryzu, jeśli jej szerokość przekracza 2 mm. Dla wielu osób przerwa pomiędzy zębami stanowi poważny problem estetyczny. Niepotrzebna przerwa między zębami może również zakłócać artykulację niektórych głosek (seplenienie świszczące), a także powodować choroby przyzębia. Do najczęstszych przyczyn formowania się diastemy u dorosłych zaliczamy:

 • czynniki wrodzone lub etniczne,
 • przerost wędzidełka wargi, czyli błony łączącej dziąsło z wargą,
 • anomalie kształtu, rozmiaru i liczby zębów,
 • fizjologiczne lub patologiczne przemieszczenie zębów
 • pogłębiony nagryz – wada polegająca na tym, że górne zęby zamiast kontaktować się wyłącznie z zębami przeciwstawnymi, kontaktują się z dziąsłami, co może prowadzić do poważnych problemów periodontologicznych
 • utrata zębów
 • torbiele w okolicy przedniej
 • rozszczep podniebienia.

W naszej klinice skutecznie i bezboleśnie rozwiązujemy problem diastemy i inne problemy estetyczne zębów. Zapraszamy do kontaktu z naszą recepcją.

Czy nitkowanie zębów jest potrzebne?

Nitkowanie jest bardzo ważnym – choć często lekceważonym – etapem dbania o zdrowie jamy ustnej. Nie chodzi tutaj tylko o same zęby, ale również o zdrowie dziąseł i struktur otaczających ząb. Nitkowanie pozwala pozbyć się płytki nazębnej zlokalizowanej przestrzeniach między zębami. Płytka jest siedliskiem bakterii, które powodują powstawanie próchnicy, a także drażnią dziąsła, które w stanie zapalnym łatwiej krwawią, a po pewnym czasie zaczynają się obniżać. Warto dodać, że nitkowanie jest świetnym sposobem na to, by kontrolować, stan swoich zębów i dziąseł – jeżeli czujesz, że nitka zahacza się między zębami, rwie się, lub krwawią Ci dziąsła – z pewnością warto umówić się na wizytę w naszej klinice. Nasi stomatolodzy sprawdzą czy z Twoimi zębami wszystko jest w porządku!

Rola gutaperki w leczeniu kanałowym

Aby leczenie kanałowe zakończyło się sukcesem, stomatolog musi szczelnie zamknąć system kanałowy za pomocą materiału wypełniającego. Chociaż lekarze mają do dyspozycji aż kilkaset rodzajów wypełnień, to najczęściej wybieranym materiałem jest gutaperka. Jest to naturalna żywica, pozyskiwana przede wszystkim z drzewa gutaperkowca, rosnącego na archipelagu malajskim. W normalnych warunkach jest tworzywem nieelastycznym, jednak po podgrzaniu staje się miękka i ulega deformacji.

Wśród zalet gutaperki możemy wymienić to, że:

 • nie drażni tkanek okołowierzchołkowych, stanowi materiał biozgodny, dobrze tolerowany przez organizm
 • można ją łatwo wprowadzić do kanału zęba, a w razie konieczności – równie łatwo można ją usunąć
 • wykazuje pewne właściwości przeciwbakteryjne i daje kontrast na zdjęciu rentgenowskim, dzięki czemu stomatolog może ocenić skuteczność przeprowadzonego wcześniej leczenia
 • nie przebarwia zębów, jest stabilna objętościowo (nie kurczy się) i nie rozpuszcza pod wpływem płynów tkankowych, np. śliny.

Należy jednak podkreślić, że gutaperka nie zapewnia odpowiedniej szczelności wypełnienia ze względu na brak przyczepności do zębiny. Dlatego jest zawsze stosowana w parze z uszczelniaczem, który wprowadza się w przestrzeń między ćwiekiem gutaperkowym a ścianą kanału. W roli uszczelniacza (pasty uszczelniającej) stosuje się m.in. żywicę syntetyczną, materiały silikonowe na bazie tlenku cynku.

Bruksism

Bruksizm to mimowolne zgrzytanie, bądź zaciskanie zębów, które wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, np. budzenie się rano z zaciśniętymi zębami, uczucie piasku na zębach, bóle głowy, spadek nastroju. Jakie mogą być przyczyny i jak leczyć to schorzenie? Jeśli przyczyną jest:

 • Przeszkoda w zgryzie – pacjent otrzymuje deprogramator – specjalny aparat, który ustawia w optymalnej i wygodnej pozycji żuchwę oraz relaksuje cały układ zębów, szczęk i mięśni. Po ustabilizowaniu się pozycji żuchwy planowana jest przebudowa zębów tak, aby prawidłowo ze sobą współpracowały. Czasem wystarczy drobna korekta poprzez wymianę wypełnień, czasem konieczna jest większa przebudowa protetyczna.
 • Wada postawy – obserwujemy postawę pacjenta; jeśli zauważymy nieprawidłowości, kierujemy go do fizjoterapeuty i po zniwelowaniu wad postawy, sprawdzamy prawidłowy układ szczęki i żuchwy za pomocą rękoczynu Dawsona bezwładne ruszanie żuchwą na leżąco z pomocą stomatologa za pomocą deprogramatora. Jeśli zęby nadal nie kontaktują się prawidłowo, pozostaje przebudowa protetyczna albo wymiana wypełnień.
 • Zaburzenia snu i neurologiczne – tutaj potrzebna będzie wizyta w poradni snu. Stomatolog może zlikwidować przeszkody zgryzowe i odpowiednio zoptymalizować kontakty między zębami oraz zabezpieczyć pacjenta na noc specjalnymi szynami ochronnymi na zęby górne i dolne (szyny będą się ścierać zamiast naszych zębów).
 • Stres – jest uznawany za jedną z głównych przyczyn dolegliwości – bardzo pomoże odpowiednia higiena snu, dieta, czas na odpoczynek i hobby które pozwoli odzyskać równowagę i spokój.

Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe, dlatego tak ważne jest wczesne udanie się do specjalisty, który znajdzie przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie.