Czym jest koferdam?

Podczas wizyty u dentysty na pewno wielu z Was spotkało się z zielonym lub niebieskim listkiem elastycznej gumy szczelnie okalającym ząb i rozciągniętym na ramce. To koferdam, czyli arkusz gumy używany w celu odseparowania zęba lub zębów podczas zabiegów dentystycznych. W arkuszu gumy za pomocą dziurkacza wycina się otwór w miejscu leczonego zęba. Na dopasowanej do danego zęba klamrze stomatolog rozciąga przedziurkowany listek gumy lateksowej, następnie wraz z klamrą umieszcza szczelnie na zębie tak, aby klamra obejmowała swoimi ząbkami cały obwód zęba.

Do czego więc służy koferdam?

  • zabezpiecza leczone zęby przed dostępem śliny oraz bakterii
  • skraca i usprawnia zabieg – nie ma potrzeby ciągłej wymiany wałeczków z ligniny
  • zabezpiecza pacjenta i lekarza przed zakażeniem zabiegowym a także przed przypadkowym dostaniem się do dróg oddechowych narzędzia
  • chroni błonę śluzową przed podrażnieniem przez substancje chemiczne używane w trakcie zabiegu i zabezpiecza ją przed zranieniem wiertłem.

Koferdam jest niezbędny w trakcie leczenia kanałowego, ale obecnie znajduje także zastosowanie w trakcie leczenia zachowawczego, protetycznego, czy też podczas zabiegów z zakresu profilaktyki lub stomatologii estetycznej. Koferdam nie zaburza w żaden sposób oddychania pacjenta. Nie protestujmy więc, gdy stomatolog sięgnie po koferdam, ponieważ przekłada się on na skuteczność i efektywność naszego leczenia.