Paradontoza

Paradontoza to choroba przyzębia, czyli struktur otaczających zęby. Jej najczęstszą przyczyną jest długotrwały stan zapalny tkanek. Jak do niego dochodzi?

  1. Z powodu niewystarczającej higieny jamy ustnej – na powierzchni zębów przy granicy z dziąsłami gromadzi się płytka nazębna z czasem przekształcająca się w kamień nazębny. Jest to siedlisko bakterii, które nieusuwane lub niewłaściwie usuwane przyczyniają się do powstania i rozwoju paradontozy. W ciężkim przypadku tej choroby dochodzi do zaniku dziąseł i kości.
  2. Paradontoza może być dziedziczona. U osób, które posiadają geny decydujące o nadmiernej produkcji białka uczestniczącego w reakcjach zapalnych, paradontoza rozwija się częściej. W początkowej fazie choroby pojawia się: nieświeży oddech, zaczerwienienie dziąseł, lekki obrzęk dziąseł lub krwawienie przy szczotkowaniu. Często te dolegliwości zanikają, więc błędnie lekceważymy objawy.
  3. Zaawansowana paradontoza to stan, w którym następuje uszkodzenie przyzębia za sprawą kamienia wnikającego coraz głębiej pod dziąsła. Kieszonki dziąsłowe powiększają się a bakterie zaczynają przenikać do korzeni zębów i kości szczęki. Charakterystyczne objawy dla tego etapu, to: odsłonięte szyjki zębowe optyczne wydłużenie zębów (dziąsła cofają się) rozchwianie zębów i ich wypadanie ubytki kości wokół zębów.

Pamiętajcie, że samo mycie zębów i dbałość o higienę jamy ustnej mogą okazać się niewystarczające. Konieczne stają się regularne zabiegi higienizacyjne przeprowadzane w Galerii Uśmiechu.