protezy

Proteza na implantach – na czym polega to rozwiązanie? Jakie ma zalety?

Proteza na implantach to najlepszy sposób na odbudowę uzębienia po utracie naturalnych zębów. Taka proteza jest niezwykle trwała, służy praktycznie dożywotnio. Sprawdź, czy to rozwiązanie dla ciebie!

W stomatologii istnieje sporo różnych metod leczenia protetycznego. Proteza na implantach służy uzupełnieniu rozmaitych ubytków – od pojedynczych braków w uzębieniu po wypełnienie całego łuku dziąsła. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów wygląda tak samo, jak naturalne uzębienie jamy ustnej. Ząb na wszczepionym implancie zapewnia 3–4 razy większą siłę żucia i gryzienia od ruchomej protezy. Komfort użytkowania ma jednak swoją cenę. Za wszczepienie implantu trzeba zapłacić ok. 3000 złotych. Do tego dochodzą koszty protez zębowych. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Sprawdź!

Najważniejsze informacje o protezie na implantach dla pacjentów

Zabieg w centrum stomatologicznym jest dość krótki i w miarę bezbolesny. Wszczepienie jednego implantu trwa 15–30 minut przy znieczuleniu miejscowym. W ciągu kolejnych 3–6 miesięcy implant zastępujący korzeń zęba integruje się tkanką kostną. Dzięki temu niweluje się ryzyko naturalnego zaniku kości, który mógłby przyczynić się do poważnych problemów. Wyposażoną w zatrzask lub przykręcaną protezę zakłada się na implant po osteointegracji i wygojeniu dziąseł. Niektóre ze sztucznych zębów i korzeni można założyć podczas jednej wizyty.

Proteza górna na implantach – czym się różni od protezy dolnej?

Najbardziej oczywistą różnicą jest przeznaczenie – z tego bierze się ich odmienna budowa. Proteza górna na implantach jest przeznaczona na szczękę, natomiast dolna proteza na implancie służy odbudowie uzębienia żuchwy. Łuki zębowe nie są identyczne, dlatego implanty mają różną budowę. Pacjenci odczują też sporą różnicę w cenie. Stabilne zamocowanie protezy całkowitej na implancie szczęki bywa nawet dwa razy droższe od protez opartych na implantach żuchwy.

Proteza stała na implantach jest niezbędna w leczeniu protetycznym bezzębia

Sztuczne korzenie zębów oraz zastępcze korony wykonuje się z materiałów biozgodnych. Najczęściej stosuje się implanty tytanowe, do wyboru są także tlenek cyrkonu i ceramika. Z kolei wieńczące całość sztuczne zęby powstają z porcelany, cyrkonu, złota, akrylu, acetalu, czy nylonu. Największe zalety protezy stałej na implantach to:

  • dobrze zamocowane idealnie wpasowują się w łuk;
  • brak konieczności piłowania sąsiedniego uzębienia;
  • wysoka trwałość – protezy ruchome wytrzymują ok. 5 lat, a na implantach pozostają nawet do końca życia;
  • bezproblemowość – u 98% pacjentów integracja implantu przebiega bez najmniejszych zakłóceń;
  • stosunkowo proste utrzymanie protezy w pożądanym stanie (zalecenia wydaje lekarz).

Ile kosztuje proteza na implantach w polskim centrum stomatologicznym?

Jako przykład posłuży nam cennik Galerii Uśmiechu – renomowanego centrum stomatologii estetycznej i implantologii z Krakowa. Ceny wszczepienia implantów, na których później mocowane są protezy zębów, zaczynają się od 3200 złotych. Pozostałe pozycje na liście związanej z implantami zębowymi to:

  • licówki – od 1200 zł;
  • korony i mosty na implantach – od 1400 zł;
  • konsultacja wstępna ze stomatologiem – 120 zł;
  • badania wstępne i stworzenie pełnego planu leczenia protetycznego przez dentystę – 180 zł.

Proteza na implantach wymaga całej serii mniejszych i większych wydatków – łączne koszty spokojnie mogą przekroczyć 10 000 złotych. Jednak większość pacjentów, która częściowo lub w całości utraciła swoje zęby, bardzo sobie ceni rezultaty zabiegów dentystycznych. Na jakości i zdrowiu nie ma co oszczędzać! Skontaktuj się z Galerią Uśmiechu (lub inną placówką stomatologii) i umów się na wizytę w sprawie protez na implantach.