Jak dbać o szkliwo?

Czy wiesz, że w skali Mohsa, która mierzy twardość różnych substancji, szkliwo Twoich zębów ma wartość taką samą jak granit? Jest to zasługa jego budowy. Szkliwo niemal w całości składa się z krystalicznych minerałów. W 95% tworzy je minerał zwany hydroksyapatytem, który składa się z wapniowych soli kwasu fosforowego, węglowego i fluorowego, niewielkich ilości węglanów (węglan sodu, manganu, wapnia i fluoru), związków organicznych i wody (2-4%).

Dlaczego tak solidna budowa szkliwa nie stanowi skutecznej bariery dla bakterii powodujących próchnicę?

  • Jego struktura, widoczna dopiero pod mikroskopem, ujawnia swoje podobieństwo do szkła, jednak dzielące szkliwo pory są wypełnione składnikami organicznymi i wodą.
  • Obecne na powierzchni zęba bakterie zaczynają produkować kwasy, które rozpuszczają kryształy minerałów budujących szkliwo. Prowadzi to do nieodwracalnego powiększania się porów.
  • Coraz mniej szczelne szkliwo staje się dla bakterii otwartą bramą do wnętrza zęba.

Absolutną podstawą dbania o zęby jest częste i regularne szczotkowanie. Pomoże też ograniczenie słodyczy i napojów gazowanych. Trzeba pamiętać o tym, że szkliwo nie odrasta – mamy tylko jedną warstwę na całe życie!