Stomatolog dziecięcy – Kraków. Dlaczego powinieneś udać się do Galerii Uśmiechu ze swoim dzieckiem?

lek. stom. Joanna Rozwadowska

Jeśli chodzi o specjalistę, jakim jest stomatolog dziecięcy, Kraków oferuje bardzo szeroki wybór lekarzy. Pierwsza wizyta u dentysty może być bardzo stresująca dla dziecka, dlatego powinieneś wybierać rozważnie. Galeria Uśmiechu sprawi, że twoje dziecko będzie odwiedzało stomatologa bez strachu!

W życiu każdego dziecka nadejdzie taka chwila, kiedy jego zębom będzie musiał przyjrzeć się stomatolog dziecięcy. Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce, więc wybór jest tutaj bardzo duży. Należy jednak pamiętać o tym, że pierwsze wizyty dentystyczne mogą odbić się na tym, jak twoje dziecko będzie postrzegało zabiegi stomatologiczne w przyszłości. Warto więc zdecydować się na gabinet stomatologiczny, który zadba o wygodę i komfort psychiczny dziecka. Taka jest właśnie Galeria Uśmiechu, która oferuje szeroką gamę zabiegów i bardzo doświadczonych dentystów dla dzieci.

Stomatologia dziecięca w Krakowie – jaki powinien być dobry dentysta?

Dentysta dziecięcy przede wszystkim powinien cechować się dużym spokojem oraz cierpliwością. Ważne jest, żeby dziecko czuło się przy nim bezpiecznie, dzięki temu nawet bardziej skomplikowane zabiegi wykonane zostaną bez zbędnych komplikacji. Dobry stomatolog dziecięcy zwraca się do dziecka z uśmiechem i wyraża wobec niego troskę. Ważne jest także wyczucie, dzięki temu będzie mógł on przerwać zabieg, kiedy mały pacjent zacznie odczuwać ból, z drugiej strony dzieci często wyolbrzymiają bodźce bólowe, dlatego dentysta musi podchodzić do nich ze zrozumieniem.

Wszystkie te cechy sprawiają, że dziecko będzie dużo lepiej nastawione do wizyt w przyszłości. Zabiegi przeprowadzone w młodości mogą znacznie przyczynić się do pozytywnego lub negatywnego nastawienia do stomatologii zachowawczej. Najlepszy stomatolog dokładnie opisuje dziecku swoje działania, co sprawia, że w czasie wizyty nie będzie okazywało ono znużenia i zniecierpliwienia. Dentysta do wszystkiego powinien podchodzić z poczuciem humoru, dzięki temu atmosfera nie będzie nerwowa. Wszystkie powyższe cechy opisują idealnego stomatologa dziecięcego. Kraków to miasto, w którym znajdziesz również takich!

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna to bardzo ważny element w przyzwyczajaniu dziecka do wizyt w zakładzie stomatologicznym. Sprawia ona, że dziecko odczuwa mniejszy strach przed dentystą, a samo miejsce nie będzie kojarzyło się z żadnymi przykrymi doświadczeniami. Najlepiej, aby wizyta adaptacyjna odbyła się jak najwcześniej. Dentysta opowie dziecku o wyposażeniu zakładu, pokaże wszystkie narzędzia i wytłumaczy ich działanie. Oczywiście będzie to zależało od wieku dziecka, wizyta musi być do niego odpowiednio dostosowana.

Wizyta adaptacyjna kończy się zwykle standardowym badaniem jamy ustnej. Rodzice będą mieli wiedzę o stanie uzębienia swojej pociechy. Dentysta sprawdzi zęby mleczne dziecka. Do tego w przybliżeniu określona zostanie określona konieczność przyszłych zabiegów ortodontycznych. Na koniec takiego spotkania rodzice otrzymają informacje o koniecznych zabiegach. Ważne jest też, aby rodzice dokonali szkolenia dziecka w zakresie higieny jamy ustnej. Mają oni bardzo duży wpływ na stan uzębienia swoich dzieci. Regularna kontrola pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze, stres i cierpienie dzieci. Spotkanie adaptacyjne może zostać wykonane u każdego stomatologa dziecięcego. Kraków nie jest wyjątkiem, tutaj także bez problemu umówisz się na taką wizytę.

Dbaj o mleczaki!

Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka trzeba przyzwyczajać dziecko do stosowania higieny zębów. Dziecko wiedzieć, że jest to bardzo potrzebne. Należy stworzyć z tego codzienną rutynę. Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się, kiedy dziecko skończy rok, a więc w okresie ząbkowania. Dentysta sprawdzi, czy proces ten przebiega prawidłowo. Każda kolejna wizyta kontrolna powinna odbywać się co około trzy miesiące. Samodzielne mycie zębów powinno być dokonywane samodzielnie przez dziecko, które ukończyło 6. rok życia. Rola rodzica jest tutaj bardzo ważna, ponieważ dzięki niemu dziecko zyska nawyki i umiejętności niezbędne do prawidłowego wykonywania szczotkowania zębów. Trzeba pamiętać, żeby do mycia używały pasty do zębów z niewielką zawartością fluoru.

Mleczne zęby trzeba leczyć! Ich stan ma bardzo duży wpływ na przyszłe rozstawienie stałych zębów w jamie ustnej i ewentualne wady zgryzu. Mleczaki odgrywają dużą rolę w kształtowaniu się zgryzu. Mleczaki są słabiej zmineralizowane, dlatego też wysoce narażone na próchnicę. Jeżeli mleczaki nie będą dostatecznie zadbane, to mogą wypaść przedwcześnie, co znacząco wpłynie na rozwój szczęki oraz żuchwy, zęby stałe mogą wtedy nie wyrosnąć w równym szeregu. Taka deformacja doprowadzi do konieczności leczenia ortodontycznego w przyszłości.

Lakowanie zębów – dentysta dla dzieci – Kraków

Lakowanie to zabieg, który polega na wypełnianiu bruzd na powierzchni zębów. Lak szczelinowy dokładnie przywiera do zęba i wypełnia szczeliny. Zabezpiecza to zęby przed resztkami pokarmowymi, które mogłyby w nich utknąć, co doprowadziłoby do rozwoju bakterii. Po takim zabiegu niezbędna jest kontrola co około 6 miesięcy. Takie zabiegi wykonywane są u każdego stomatologa dziecięcego. Kraków i Galeria Uśmiechu pozwolą ci zapisać dziecko na ten bezbolesny zabieg.

Jak dbać o zęby stałe?

Zęby stałe zaczynają zastępować mleczaki około 6. roku życia. Może to być proces bardzo bolesny, w trakcie jego trwania pojawia się także gorączka. Rodzic musi wtedy wykazać się dużym zrozumieniem, a jednocześnie sprawić, żeby dziecko nie zniechęciło się do codziennego mycia zębów. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to trzeba będzie zapisać dziecko do dentysty, który usunie bardziej problematyczne zęby mleczne. Kiedy pojawią się zęby stałe, ważna jest ciągła kontrola dentystyczna. Zabiegi lakowania i lakierowania są bardzo ważne, aby zęby dzieci były zdrowe. To zapewni dobry dentysta dla dzieci. Kraków oferuje naprawdę duży wybór, ale musisz wybierać mądrze.

Wybierz się do Galerii Uśmiechu ze swoim dzieckiem!

Jeżeli chcesz, by twoje dziecko oswoiło się z zakładem dentystycznym, to zapraszamy do Galerii uśmiechu, gdzie przyjmie je doświadczony dentysta dziecięcy. Kraków to duże miasto, a odpowiedni wybór stomatologa ma bardzo duży wpływ na stan uzębienia twojego dziecka w przyszłości.

Leczenie zębów wcale nie musi być dla najmłodszych pacjentów traumą. Jeżeli dokonuje tego doświadczony lekarz, to wizyta u stomatologa będzie dla dziecka czymś zupełnie normalnym!

Dzieci uwielbiają się u nas leczyć, ponieważ:

  • Znamy potrzeby naszych Małych Pacjentów i szanujemy je.
  • Każdorazowo staramy się dokładnie poznać i zrozumieć dziecięce lęki – o ile takie istnieją. Spokojnie tłumaczymy, dyskutujemy, rozwiewamy wątpliwości.
  • Dzielnych Pacjentów nagradzamy, ponieważ wyznajemy zasadę, że bohaterstwo zasługuje na uznanie. Dzięki temu dentysta dzieci Kraków wywołuje u nich dobre skojarzenia.
  • Nie bagatelizujemy obaw dzieci.
  • Jesteśmy delikatni, uważni i co najważniejsze dla dzieci – bardzo dbamy o to, by atmosfera była miła i sympatyczna,.
  • Potrafimy słuchać i potrafimy mówić tak, by chciały z nami rozmawiać.
  • Małych Pacjentów traktujemy ze szczególną, nacechowaną zrozumieniem uwagą.

Cały Zespół jest szczególnie uwrażliwiony na to, by odwiedzające nas dzieci
traktować z ogromną dozą empatii. Od momentu wejścia otaczamy Małych Pacjentów
swoją opieką, tak aby przy pożegnaniu zasłużyć na ich szczery uśmiech.

Stomatologia dziecięca Kraków

Masz pytania? Chciałbyś wiedzieć więcej?

Umów się na wizytę konsultacyjną, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Zobacz numer telefonu Zobacz numer telefonu

O tym, że nam się to udaje – świadczy stale powiększające się grono rodziców, którzy polecając nas innym - nadali nam zaszczytne miano Centrum Przyjaznego Dzieciom!

Przyprowadź swoje dziecko do Pełnego Uśmiechu Świata Stomatologii Dziecięcej! Pozwól mu skorzystać z bezstresowego leczenia w ramach oferty: dentysta dzieci Kraków.

Ponadto:

W Galerii Uśmiechu jest osobna poczekalnia dla dzieci. Bajki, zabawki, kolorowanki – przed wizytą dzieci przyjemnie spędzają czas na zabawie. Przy poczekalni jest także osobna toaleta dla najmłodszych.

Dzieci doskonale czują się w specjalnie dla nich zaprojektowanym gabinecie o nazwie Disneyland! Zabawki, kolory sprawią, że zachowują się one swobodnie.

 

Wizyta adaptacyjna


Pierwsza wizyta dziecka ma charakter adaptacyjny: dziecko oswaja lęk przed nieznanym poprzez zabawę i tak właśnie podchodzimy do pierwszej wizyty w Centrum. Jazda na fotelu, manipulowanie przyciskami konsoli sterującej, możliwość zobaczenia jak działają narzędzia, a nawet wcielenie się w rolę dentysty i założenie plomby maskotce – wszystko to sprawia, że dziecko nie tylko będzie chętne do współpracy, ale także zapomni o lęku i potraktuje wizytę u dentysty dzieci Kraków jak przygodę. To, w jaki sposób wprowadzimy dziecko w świat stomatologii, zdecyduje o jego późniejszym podejściu do wizyt kontrolnych i leczenia.

 

Jak dbać o mleczaki?


Dbanie o zęby dziecka rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszego ząbka. Warto zatem nauczyć się prawidłowej higieny – oczyszczania dziąseł i ząbków. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce, gdy maluch skończy rok, dziecko jest w trakcie ząbkowania. Sprawdzamy, czy proces przebiega prawidłowo. Kolejne wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące.

Samodzielne dbanie o higienę jamy ustnej wymaga zdolności manualnych.  Dzieci mogą zacząć myć ząbki samodzielnie około 6 roku życia. Upewnij się, że robią to w sposób prawidłowy.  Młodsze maluchy nie są wystarczająco precyzyjne, dlatego  to rodzice muszą pilnować dokładności mycia ząbków. Pasta do mycia zębów powinna być dostosowana do wieku dziecka. Im większe dziecko, tym zawartość fluoru w paście może być większa. Przedawkowanie fluoru może szkodliwie wpływać na zdrowie maluchów.  Szczoteczkę należy wymieniać co 2-3 miesiące.

dentysta dzieci kraków

Leczenie zębów mlecznych

O zęby mleczne trzeba dbać, ponieważ ich przedwczesne usuwanie grozi późniejszymi wadami zgryzu. Dotyczy to także ubytków w zębach mlecznych – to nieprawda, że nie trzeba ich leczyć, bo i tak wypadną. Aby zachęcić dziecko do współpracy, proponujemy kolorowe wypełnienia firmy Twinky Star. Dziecko samo wybiera swój ulubiony kolor, potem z dumą może pokazać krewnym i kolegom kolorową „plombę”.
W przypadku zaawansowanej próchnicy zębów mlecznych, można przeprowadzić zabieg lapisowania. Zabieg ten polega na nasączeniu zębów azotanem srebra, co powoduje impregnację tkanki zęba i cofnięcie się zmian próchniczych. Wadą tego zabiegu jest ciemnienie zęba w miejscu ognisk próchnicy. Dlatego przeprowadza się go bardzo rzadko, tylko wtedy, gdy nie ma możliwości uzupełnienia ubytku wypełnieniem.

Lakierowanie zębów (fluoryzacja)

Lakierowanie lakierem fluorowym – wykonywane w ramach oferty: dentysta dzieci Kraków – ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Im więcej fluoru jest wbudowanego w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe.

Lakowanie zębów

Lakowanie polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień na powierzchniach żujących zębów lakiem szczelinowym, który dzięki unikalnym właściwościom lepkości, dokładnie przywiera i wypełnia wszystkie szczeliny zęba. Wypełnienie szczelin zęba lakiem, zabezpiecza przed zaleganiem w nich resztek pokarmowych, które gromadząc się w bruzdach sprzyjają rozwojowi bakterii, a co za tym idzie próchnicy - już w początkowym okresie stałego uzębienia. Zęby po zabiegu lakowania powinno się kontrolować w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy, gdyż w tych miejscach, gdzie uszczelniacz wypadł, wypłukał się czy uległ starciu należy ponowić lakowanie.

dentysta dzieci kraków

Wymiana uzębienia na stałe


Około 6 roku życia rozpoczyna się proces wymiany zębów z mlecznych na stałe. Wyrzynaniu się zębów może towarzyszyć ból i obrzęk, a nawet gorączka. Powoduje to gorsze samopoczucie i brak apetytu, a także może zniechęcić do regularnego mycia zębów. Rodzice muszą dopilnować dokładnego czyszczenia ząbków, szczególnie w momencie pojawienia się trudniej dostępnych szóstek. Rozchwiane ząbki mleczne mogą także urażać tkanki miękkie. W tej sytuacji najlepiej odwiedzić dentystę, który usunie ząbek mleczny.

Jak dbać o zęby stałe dzieci

Regularna higiena jamy ustnej, wizyty kontrolne u dentysty dzieci Kraków, zabiegi profilaktyczne (lakowanie, lakierowanie) to podstawa zdrowych zębów. Jeśli dziecko pozostaje pod stałą opieką stomatologa, rodzice mają gwarancję, że w przypadku jakichkolwiek odchyleń w zakresie rozwoju zgryzu, ich pociecha zostanie skierowana na leczenie ortodontyczne.

Zespół


dr n. med. Radosław Łysek, stomatolog Kraków

lek. stom. Joanna Blat

dr n. med. Radosław Łysek, stomatolog Kraków

lek. stom. Dominika Dziedzic

Sławomir Zaczyk - ZnanyLekarz.pl

lek. stom. Sławomir Zaczyk

Masz pytania? Chciałbyś wiedzieć więcej?

Umów się na wizytę konsultacyjną, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

+48 12 429 14 70                  +48 511 155 155