Stomatologia dziecięca

lek. stom. Joanna Rozwadowska

Dentysta dzieci Kraków

Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, wiem, że najważniejsze jest zaufanie – dbam o to, aby Mali Pacjenci czuli się zarówno bezpiecznie w moim gabinecie, jak i zaciekawili się nowym otoczeniem, które pozwalam im poznawać. Dentysta dzieci Kraków to oferta Galerii Uśmiechu, której poświęcam szczególną troskę i uwagę.

Kluczowe są wizyty adaptacyjne, kiedy dziecko poznaje lekarza, gabinet, sprzęt, a nasz Zespół zaprzyjaźnia się z maluchem podczas swoistego zwiedzania nowego świata. Pamiętajmy również o tym, by rodzicie aktywnie uczestniczyli w procesie oswajania dziecka z dentystą. Dziecko bardzo często przejmuje emocje dorosłych – kiedy rodzic jest spokojny, swobodnie rozmawia z lekarzem, czy pozwala sprawdzić swoje zęby, to dziecko jest odważniejsze, spokojniejsze oraz chce, jak mama czy tata, zbadać swoje ząbki. Dentysta dzieci Kraków nie wywołuje w nim negatywnych skojarzeń.

Praca z dziećmi, to moja ulubiona część stomatologii. Nasza Klinika zdobyła tytuł „Centrum Przyjazne Dzieciom”, dzięki rzetelnym działaniom na rzecz stworzenia miejsca, w którym leczenie zębów dzieci to dla nich przygoda! Jestem zwolenniczką aktywnego promowania profilaktyki próchnicy wczesnodziecięcej, wspieram i podejmuję mecenat nad wszelkimi przedsięwzięciami skierowanymi do Najmłodszych. Cieszę się, że dzięki ofercie: dentysta dzieci Kraków tak wielu małych Pacjentów pokonało lęk przed wizytą u stomatologa.

Zapraszam wszystkie Dzieci do Galerii Uśmiechu,
lek. stom. Joanna Rozwadowska

Dzieci uwielbiają się u nas leczyć, ponieważ:

  • Znamy potrzeby naszych Małych Pacjentów i szanujemy je.
  • Każdorazowo staramy się dokładnie poznać i zrozumieć dziecięce lęki – o ile takie istnieją. Spokojnie tłumaczymy, dyskutujemy, rozwiewamy wątpliwości.
  • Dzielnych Pacjentów nagradzamy, ponieważ wyznajemy zasadę, że bohaterstwo zasługuje na uznanie. Dzięki temu dentysta dzieci Kraków wywołuje u nich dobre skojarzenia.
  • Nie bagatelizujemy obaw dzieci.
  • Jesteśmy delikatni, uważni i co najważniejsze dla dzieci – bardzo dbamy o to, by atmosfera była miła i sympatyczna,.
  • Potrafimy słuchać i potrafimy mówić tak, by chciały z nami rozmawiać.
  • Małych Pacjentów traktujemy ze szczególną, nacechowaną zrozumieniem uwagą.

Cały Zespół jest szczególnie uwrażliwiony na to, by odwiedzające nas dzieci
traktować z ogromną dozą empatii. Od momentu wejścia otaczamy Małych Pacjentów
swoją opieką, tak aby przy pożegnaniu zasłużyć na ich szczery uśmiech.

Stomatologia dziecięca Kraków

Masz pytania? Chciałbyś wiedzieć więcej?

Umów się na wizytę konsultacyjną, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Zobacz numer telefonu Zobacz numer telefonu

O tym, że nam się to udaje – świadczy stale powiększające się grono rodziców, którzy polecając nas innym - nadali nam zaszczytne miano Centrum Przyjaznego Dzieciom!

Przyprowadź swoje dziecko do Pełnego Uśmiechu Świata Stomatologii Dziecięcej! Pozwól mu skorzystać z bezstresowego leczenia w ramach oferty: dentysta dzieci Kraków.

Ponadto:

W Galerii Uśmiechu jest osobna poczekalnia dla dzieci. Bajki, zabawki, kolorowanki – przed wizytą dzieci przyjemnie spędzają czas na zabawie. Przy poczekalni jest także osobna toaleta dla najmłodszych.

Dzieci doskonale czują się w specjalnie dla nich zaprojektowanym gabinecie o nazwie Disneyland! Zabawki, kolory sprawią, że zachowują się one swobodnie.

 

Wizyta adaptacyjna


Pierwsza wizyta dziecka ma charakter adaptacyjny: dziecko oswaja lęk przed nieznanym poprzez zabawę i tak właśnie podchodzimy do pierwszej wizyty w Centrum. Jazda na fotelu, manipulowanie przyciskami konsoli sterującej, możliwość zobaczenia jak działają narzędzia, a nawet wcielenie się w rolę dentysty i założenie plomby maskotce – wszystko to sprawia, że dziecko nie tylko będzie chętne do współpracy, ale także zapomni o lęku i potraktuje wizytę u dentysty dzieci Kraków jak przygodę. To, w jaki sposób wprowadzimy dziecko w świat stomatologii, zdecyduje o jego późniejszym podejściu do wizyt kontrolnych i leczenia.

 

Jak dbać o mleczaki?


Dbanie o zęby dziecka rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszego ząbka. Warto zatem nauczyć się prawidłowej higieny – oczyszczania dziąseł i ząbków. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce, gdy maluch skończy rok, dziecko jest w trakcie ząbkowania. Sprawdzamy, czy proces przebiega prawidłowo. Kolejne wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące.

Samodzielne dbanie o higienę jamy ustnej wymaga zdolności manualnych.  Dzieci mogą zacząć myć ząbki samodzielnie około 6 roku życia. Upewnij się, że robią to w sposób prawidłowy.  Młodsze maluchy nie są wystarczająco precyzyjne, dlatego  to rodzice muszą pilnować dokładności mycia ząbków. Pasta do mycia zębów powinna być dostosowana do wieku dziecka. Im większe dziecko, tym zawartość fluoru w paście może być większa. Przedawkowanie fluoru może szkodliwie wpływać na zdrowie maluchów.  Szczoteczkę należy wymieniać co 2-3 miesiące.

dentysta dzieci kraków

Leczenie zębów mlecznych

O zęby mleczne trzeba dbać, ponieważ ich przedwczesne usuwanie grozi późniejszymi wadami zgryzu. Dotyczy to także ubytków w zębach mlecznych – to nieprawda, że nie trzeba ich leczyć, bo i tak wypadną. Aby zachęcić dziecko do współpracy, proponujemy kolorowe wypełnienia firmy Twinky Star. Dziecko samo wybiera swój ulubiony kolor, potem z dumą może pokazać krewnym i kolegom kolorową „plombę”.
W przypadku zaawansowanej próchnicy zębów mlecznych, można przeprowadzić zabieg lapisowania. Zabieg ten polega na nasączeniu zębów azotanem srebra, co powoduje impregnację tkanki zęba i cofnięcie się zmian próchniczych. Wadą tego zabiegu jest ciemnienie zęba w miejscu ognisk próchnicy. Dlatego przeprowadza się go bardzo rzadko, tylko wtedy, gdy nie ma możliwości uzupełnienia ubytku wypełnieniem.

Lakierowanie zębów (fluoryzacja)

Lakierowanie lakierem fluorowym – wykonywane w ramach oferty: dentysta dzieci Kraków – ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Im więcej fluoru jest wbudowanego w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe.

Lakowanie zębów

Lakowanie polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień na powierzchniach żujących zębów lakiem szczelinowym, który dzięki unikalnym właściwościom lepkości, dokładnie przywiera i wypełnia wszystkie szczeliny zęba. Wypełnienie szczelin zęba lakiem, zabezpiecza przed zaleganiem w nich resztek pokarmowych, które gromadząc się w bruzdach sprzyjają rozwojowi bakterii, a co za tym idzie próchnicy - już w początkowym okresie stałego uzębienia. Zęby po zabiegu lakowania powinno się kontrolować w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy, gdyż w tych miejscach, gdzie uszczelniacz wypadł, wypłukał się czy uległ starciu należy ponowić lakowanie.

dentysta dzieci kraków

Wymiana uzębienia na stałe


Około 6 roku życia rozpoczyna się proces wymiany zębów z mlecznych na stałe. Wyrzynaniu się zębów może towarzyszyć ból i obrzęk, a nawet gorączka. Powoduje to gorsze samopoczucie i brak apetytu, a także może zniechęcić do regularnego mycia zębów. Rodzice muszą dopilnować dokładnego czyszczenia ząbków, szczególnie w momencie pojawienia się trudniej dostępnych szóstek. Rozchwiane ząbki mleczne mogą także urażać tkanki miękkie. W tej sytuacji najlepiej odwiedzić dentystę, który usunie ząbek mleczny.

Jak dbać o zęby stałe dzieci

Regularna higiena jamy ustnej, wizyty kontrolne u dentysty dzieci Kraków, zabiegi profilaktyczne (lakowanie, lakierowanie) to podstawa zdrowych zębów. Jeśli dziecko pozostaje pod stałą opieką stomatologa, rodzice mają gwarancję, że w przypadku jakichkolwiek odchyleń w zakresie rozwoju zgryzu, ich pociecha zostanie skierowana na leczenie ortodontyczne.

Zespół


lek. stom. Joanna Rozwadowska, stomatolog Kraków

lek. stom. Joanna Rozwadowska

dr n. med. Radosław Łysek, stomatolog Kraków

lek. stom. Joanna Blat

dr n. med. Radosław Łysek, stomatolog Kraków

lek. stom. Dominika Dziedzic

Dentysta dzieci Kraków

Masz pytania? Chciałbyś wiedzieć więcej?

Umów się na wizytę konsultacyjną, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Zobacz numer telefonu Zobacz numer telefonu