Ortodonta – Kraków i inne miasta, w których znajdziesz fachową pomoc ortodontyczną


Chcesz zadbać o piękny i zdrowy uśmiech? Będzie ci potrzebny specjalista taki jak ortodonta. Kraków to miasto, w którym możesz skorzystać z usług wielu profesjonalistów. To właśnie oni przywrócą blask twojemu uśmiechowi!

Piękny uśmiech w naszym kręgu kulturowym utożsamiany jest z równymi, prostymi i białymi zębami. Wady zgryzu mogą być naprawdę dużym problemem. Najczęściej to tylko defekt kosmetyczny, który nie wpływa bezpośrednio na funkcjonalność i zdrowie uzębienia, ale zdarzają się też znacznie poważniejsze zaburzenia, które wymagają leczenia ortodontycznego, najczęściej za pomocą odpowiedniego aparatu mocowanego (tymczasowo lub stale) do zębów. Czym jeszcze zajmuje się ortodonta? Kraków – czy to odpowiednie miejsce do szukania pomocy?

Czym zajmuje się ortodonta? Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Ortodoncja to ta dziedzina stomatologii, która zajmuje się ustawieniem zębów i szczęk. Sam ortodonta jest odpowiedzialny za leczenie wad zgryzu, które utrudniają codzienne funkcjonowanie lub sprawiają, że dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej jest utrudnione. Równe zęby to nie tylko estetyczny, ale i zdrowy uśmiech!

Profilaktyka przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym ortodonty – w przeciwieństwie do wielu innych zabiegów dentystycznych – nie wymaga wcześniejszego uzupełnienia ubytków. Zanim stomatolog podejmie decyzję o tym, jak będzie wyglądać skuteczne leczenie twojej wady, wykona zdjęcia: RTG wszystkich zębów i kefalometryczne, które dokładnie pokaże kość twarzową czaszki.

Kraków – ortodonta w tym mieście nie jest trudny do znalezienia, dlatego nie odkładaj decyzji o podjęciu leczenia!

Problemy związane z krzywym zgryzem

Krzywe zęby mogą powodować wiele problemów, w tym tych nieoczywistych:

  • rozwój próchnicy – złe ustawienie zębów uniemożliwia prawidłowe czyszczenie zębów, co stwarza warunki do rozwoju próchnicy;
  • złe przenoszenie sił przyzębia – takie przeciążenia mogą pogłębiać wadę zgryzu;
  • zaburzenia wymowy – wady zgryzu mogą być w wielu przypadkach bezpośrednią przyczyną zaburzeń wymowy;
  • utrudnienie jedzenia czy żucia – bardziej poważne wady mogą nawet uniemożliwiać pacjentowi poprawne spożywanie posiłków!

Najlepszy czas leczenia wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego to okres wzrostu dzieci i młodzieży, gdy uzębienie (najpierw mleczne, później stałe) się kształtuje. Dobry ortodonta dla dzieci zaproponuje rozwiązanie, które pozwoli wyeliminować problemy w późniejszym życiu, także dorosłym.

Także stomatologia estetyczna jest ściśle powiązana z ortodoncją – poprawny zgryz to (obok wybielania zębów) najważniejszy element pięknego uśmiechu.

Leczenie protetyczne a ortodoncja i stomatologia

Korekta ustawienia zębów może być także niezbędna w przypadku chęci uzupełnienia zębów za pomocą implantów czy innych protez. Nieprawidłowe rozmieszczenie stałych zębów może bardzo pogorszyć lub wręcz uniemożliwić uzupełnienie zębów!

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy w Galerii Uśmiechu!

Szukasz ortodonty w Krakowie, z długoletnim doświadczeniem i wiedzą, która pozwoli na skuteczne leczenie wad zgryzu dzieci i dorosłych? Zapraszamy do Galerii Uśmiechu! Metoda leczenia zostanie dobrana do problemu, z którym się borykasz! W naszym gabinecie ortodontycznym doradzimy ci, czy lepszy będzie aparat na zęby ruchomy, czy stały, i przeprowadzimy kompleksowe leczenie. Zastanawiasz się, gdzie jest najlepszy ortodonta? Kraków to odpowiednia lokalizacja, ponieważ takiego specjalistę znajdziesz właśnie u nas! Sprawdź, co możemy ci zaproponować!

ortodonta Kraków

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome to urządzenia samodzielnie wkładane i wyjmowane z ust przez Pacjenta. W zależności od rodzaju leczonej wady zgryzu stosowane są różne modyfikacje aparatów ruchomych. Aparaty ruchome składają się z akrylowej płytki, drucianych elementów lub śrub bądź sprężyn będących źródłem siły działającej na zęby. Najwłaściwszym momentem ich stosowania jest okres wzrostu dzieci i młodzieży. Czas leczenia aparatami ruchomymi i jego skuteczność są uzależnione od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz zaleceń jakie wyda lekarz. Kwestię doboru aparatu  omawiamy dokładnie podczas wizyty w gabinecie w ramach oferty: ortodonta Kraków.

ortodonta Kraków

Aparaty stałe

Aparaty stałe to urządzenia składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków i pierścieni) osadzanych za pomocą specjalnych klejów na stałe na powierzchni zębów. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają nacisk bez przerwy przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów leczniczych. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta polecane są różne rodzaje zamków ortodontycznych:

  • Metalowe - tańsze, dające możliwość urozmaicania wizerunku poprzez użycie kolorowych gumek utrzymujących łuk.
  • Estetyczne - ceramiczne, mniej widoczne (w kolorze zęba).
ortodonta Kraków

Aparaty przeźroczyste Invisalign

Obawiasz się, że leczenie ortodontyczne wiąże się z widocznymi metalowymi zaczepami, lub że aparat ortodontyczny jest  trudny do utrzymania w czystości? Wiemy, jak ważny jest dla Ciebie Twój uśmiech. Współczesna stomatologia pozwoliła nam spełnić marzenia Pacjentów o dyskretnych aparatach na zęby. Wzbogacając ofertę ortodonty Kraków wprowadzamy nową metodę leczenia ortodontycznego zębów za pomocą niewidocznego aparatu Invisalign. Dzięki nowej metodzie Invisalign, Twoje zęby będą leczone przy pomocy metody całkowicie niezauważalnej dla postronnych obserwatorów! Wszystko to dzięki specjalnym przeźroczystym nakładkom, dostosowywanym indywidualnie do kształtu zębów każdego pacjenta. Umów się na konsultację w Galerii Uśmiechu – stomatologia Kraków i rozpocznij leczenie u naszego ortodonty metodą Invisalign! :)

Nasz zespół:


lek. stom. Magdalena Kowalczyk, ortodonta Kraków
lek. stom. Magda Kowalczyk
lek. stom. Magdalena Kowalczyk, ortodonta Kraków

lek. stom. Karolina Martyniuk

lek. stom. Katherine Krawczyk, ortodonta Kraków

lek. stom. Maria Leśków

Ortodonta Kraków

Masz pytania? Chciałbyś wiedzieć więcej?

Umów się na wizytę konsultacyjną, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

+48 12 429 14 70

+48 511 155 155