Protetyka


Protetyka to dział stomatologii, zajmujący się poprawianiem oraz odtwarzaniem prawidłowego układu zębów. Jest to niezwykle istotne ze względu na walory estetyczne, jak również ze względu na odbudowę utraconych funkcji jamy ustnej, takich jak żucie czy mowa. Obecnie protetyka oferuje bardzo estetyczne i wygodne rozwiązania, takie jak mosty porcelanowe, protezy szkieletowe (również bezklamrowe z zasuwami, zatrzaskami, koronami teleskopowymi). W Galerii Uśmiechu można uzyskać indywidualne korony ceramiczne Kraków, a także inne rozwiązania z zakresu protetyki.

korony ceramiczne Kraków

Wkłady koronowo-korzeniowe

Jeśli ząb jest zniszczony w takim stopniu, że nie rokuje nawet utrzymania korony protetycznej, należy umieścić w korzeniu tak zwany wkład koronowo-korzeniowy (potocznie nazywany sztyftem). Wkład koronowo-korzeniowy ma część korzeniową umocowaną w kanale korzeniowym zęba oraz część koronową, która wystaje w jamie ustnej i ma kształt zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony. Może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu (pełnoceramiczny) lub włókno szklane.

korony ceramiczne Kraków

Korona porcelanowa na metalu z brzegiem estetycznym

Rdzeń takiej korony stanowi stal stomatologiczna indywidualnie odlana dla danego zęba. Na tak przygotowaną podbudowę napala się porcelanę. Metal w koronie nie jest widoczny, gdyż przykrywa go warstwa porcelany. Korony porcelanowe na metalu stosuje się zwłaszcza w odcinkach bocznych, do zębów przedtrzonowych i trzonowych. Wykonujemy je w ramach oferty: korony ceramiczne Kraków.

korony ceramiczne Kraków

Korona pełnoceramiczna - korony ceramiczne Kraków

Korona pełnoceramiczna zapewnia doskonałą estetykę, nie do odróżnienia od zębów własnych. Podbudowę korony pełnoceramicznej wykonuje się z tlenku cyrkonu, który jest materiałem niezwykle wytrzymałym i przeziernym, podobnie jak zęby naturalne. Z tych względów korony pełnoceramiczne są bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza do odbudowy zębów przednich. Korony ceramiczne Kraków, które wykonujemy w Galerii Uśmiechu, bardzo często należą właśnie do tej grupy uzupełnień protetycznych.

korony ceramiczne Kraków

Protezy akrylowe

Proteza akrylowa jest uzupełnieniem protetycznym, które zastępuje większą liczbę brakujących zębów. Stosowana jest również w bezzębiu. Nie jest montowana w ustach na stałe - można ją wyjmować - co nie jest rozwiązaniem komfortowym, ale w wielu przypadkach jedynym możliwym do zastosowania. Protezy można z grubsza podzielić na całkowite i częściowe. Protezy całkowite - uzupełniają wszystkie zęby szczęki i/lub żuchwy (bezzębie). Protezy częściowe - uzupełniają od kilku do kilkunastu brakujących zębów.

korony ceramiczne Kraków

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami. Stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są dużo cieńsze, mają dużo mniejszy zasięg w jamie ustnej - prawie nie pokrywają podniebienia - przy górnej protezie, ponadto mają lepsze utrzymanie - nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach, nie uciskają dziąseł i podniebienia. Obok koron ceramicznych Kraków bardzo często wykonujemy dla Pacjentów właśnie protezy szkieletowe.

korony ceramiczne Kraków

Szyny relaksacyjne

Szyna relaksacyjna jest to specjalnie zaprojektowana, przezroczysta szyna przeznaczona do zakładania na górne zęby. Redukuje ona napięcie mięśniowe pozwalając tym samym uniknąć bolesności szczęk i stawów, sztywności karku, nadwrażliwości zębów oraz różnych rodzajów bólu głowy. Oprócz zmniejszenia bólu głowy, karku i szczęk, można spodziewać się też poprawy jakości snu oraz większego rozluźnienia mięśni.

Krony ceramiczne Kraków

Masz pytania? Chciałbyś wiedzieć więcej?

Umów się na wizytę konsultacyjną, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Zobacz numer telefonu Zobacz numer telefonu