Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna? Kraków to miejsce, w którym znajdziesz fachową pomoc!


Stomatolodzy to lekarze, których praca ma więcej niż jedno oblicze. Czasami nagły wypadek sprawia, że pilną pomoc zapewni chirurgia stomatologiczna. Kraków to jedno z miast, w którym otrzymasz szybkie i fachowe wsparcie chirurgów zębowych.

Chirurg stomatolog to specjalista, którego przeciętny pacjent widuje raczej rzadko – zdecydowana większość zabiegów dentystycznych nie wymaga jego wiedzy oraz narzędzi. Niestety, czasami wizyta w gabinecie chirurgii stomatologicznej jest konieczna – przede wszystkim, jeśli czeka cię skomplikowane usuwanie zęba lub wręcz przeciwnie: wszczepienie implantu, który zastąpi brakujący ząb. Kiedy jeszcze potrzebna będzie ci chirurgia stomatologiczna? Kraków jest miastem, gdzie chciałbyś szukać gabinetu? Sprawdź, czy znajdziesz tu odpowiednich dentystów!

Chirurg stomatologiczny – specjalista nie tylko od usuwania ósemek

Stomatolodzy zajmują się zębami i zewnętrzną częścią jamy ustnej. Ich zadania to przede wszystkim leczenie próchnicy, proste zabiegi usunięcia zęba czy inne procedury mające na celu poprawę funkcjonalności i estetyki naszego uśmiechu. Sytuacja jednak komplikuje się, gdy ząb jest ułożony wyjątkowo niefortunnie lub doznał urazu mechanicznego. W takiej sytuacji niezbędne jest skorzystanie z usług dobrego chirurga szczękowego. Taki specjalista dysponuje wiedzą i narzędziami, które pozwalają na przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej pacjenta.

Ekstrakcje zębów – zatrzymanych i nie tylko

W dziedzinie stomatologii chirurdzy prawdopodobnie najwięcej pracy mają właśnie z kłopotliwymi ósemkami, inaczej zwanymi zębami mądrości. Niestety, to zęby bardzo kłopotliwe – często wyrzynają się pod kątem, który uniemożliwia stomatologowi pracę i stwarza konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ósemki czasami mają bardzo skomplikowany kształt korzeni, które nawet zahaczają o korzenie sąsiadujących zębów! W takich warunkach nie ma oczywiście mowy o prostej i szybkiej ekstrakcji.

Rekonstrukcja szczęki i żuchwy, usuwanie nowotworów

Szukasz chirurgii stomatologicznej? Kraków, Warszawa, Poznań czy Wrocław to miasta, w których znajdziesz najwięcej specjalistów z tej dziedziny. Udzielają oni także pomocy pacjentom, którzy zmagają się z nowotworami jamy ustnej lub kości szczęki. Chirurg stomatologiczny ma wiedzę i umiejętności, które pozwalają mu na usuwanie tego typu zmian, a także przeprowadzenie rekonstrukcji tkanki kostnej i miękkiej, usuniętej wraz ze zmianami nowotworowymi. W zakres leczenia wchodzą też zabiegi kosmetyczne, poprawiające kształt twarzy zniekształcony w wyniku przebytego urazu lub starzenia się.

Odbudowa uzębienia implantami

Jeśli zdecydowałeś się na uzupełnienie brakujących zębów za pomocą implantów, konieczne będzie skorzystanie z usług chirurga stomatologa, który specjalizuje się w implantologii. Zanim będziesz mógł na powrót cieszyć się pięknym uśmiechem, konieczne będzie wszczepienie implantu, które oznacza wprowadzenie do twojego organizmu ciała obcego. Odpowiednie przygotowanie tkanek miękkich i kości pozwala zminimalizować ryzyko odrzucenia implantu. Często jednak przed samym zabiegiem wszczepienia implantu są konieczne inne zabiegi, między innymi podniesienie dna zatoki, jeśli jej obecne położenie uniemożliwia przeprowadzenie protetyki stomatologicznej. Jeśli miastem, w którym mieszkasz, jest Kraków, chirurgia stomatologiczna w Galerii Uśmiechu będzie odpowiednim miejscem do takich zabiegów.

Resekcja wierzchołka zęba

Jeśli leczenie kanałowe zęba było nieudane lub w ogóle nie jest możliwe jego przeprowadzenie, może zaistnieć konieczność tzw. resekcji wierzchołka zęba – a konkretniej jego korzenia. W trakcie tego zabiegu kawałek korzenia jest usuwany, co pozwala na powstrzymanie zmian chorobowych i zachowanie zęba, bez konieczności jego usunięcia.

Chirurgia stomatologiczna Kraków – zaufaj Galerii Uśmiechu!

Potrzebna ci chirurgia stomatologiczna w Krakowie? Borykasz się z koniecznością przeprowadzenia leczenia protetycznego, chcesz bezboleśnie i szybko usunąć problematyczny ząb lub chcesz przeprowadzić plastykę kości szczęki? Te zabiegi – i wiele innych! – przeprowadzają specjaliści pracujący w naszym gabinecie stomatologicznym. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i do kontaktu, jeśli masz dodatkowe pytania. Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości!

Konsekwencje złego leczenia lub w ogóle braku leczenia problemów występujących w obrębie jamy ustnej mogą być bardzo poważne i obejmujące także inne części ciała, nawet mózg i mięsień sercowy! Nie odkładaj w czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym i wybierz specjalistów, którzy przedstawią ci najlepsze metody leczenia, które pozwolą na szybkie pozbycie się problemów dzięki chirurgii stomatologicznej. Kraków i Galeria Uśmiechu – tutaj możesz się skierować, a nasi lekarze otoczą cię kompleksową opieką.

chirurgia stomatologiczna Kraków

Konsultacja chirurgiczna

Usunięcie zęba, zwane fachowo ekstrakcją, jest zabiegiem, którego wykonanie musi być poprzedzone wnikliwym wywiadem lekarza z pacjentem. Musi być też starannie zaplanowany i przeprowadzony. Zdarzają się sytuacje, gdy pacjent wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu, lub też konieczne jest odroczenie ekstrakcji ze względu na specyficzny stan miejscowy i ogólny. Konsultacja poprzedza zabiegi chirurgii stomatologicznej Kraków.

chirurgia stomatologiczna Kraków

Ekstrakcje

Ekstrakcja zęba (usunięcie, wyrwanie zęba) to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Ekstrakcje skomplikowane

O chirurgicznym usunięciu zęba mówimy wówczas, gdy w celu usunięcia zęba konieczne jest nacięcie dziąsła oraz usunięcie fragmentu kości wyrostka zębodołowego wokół korzeni zęba. Tego typu zabiegi także wykonujemy w ramach oferty chirurgii stomatologicznej Kraków.

chirurgia stomatologiczna Kraków

Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości. Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu niż zwykła ekstrakcja.

Wycięcie kaptura dziąsłowego

Zabieg polega na wycięciu fragmentu dziąsła pokrywającego koronę wyżynającego się zęba. Najczęściej wykonywany przy utrudnionym wyżynaniu się zębów ósmych.

Nacięcie ropnia

Ropień powstaje w przebiegu infekcji, rozwija się w wyniku aktywności bakterii, które znajdują dla siebie dogodne warunki w tkankach. Nasz system immunologiczny broni się przed obcymi drobnoustrojami wysyłając do ogniska zakażenia białe krwinki. Ropa to mieszanina żywych i martwych białych krwinek, enzymów i zniszczonych komórek miejscowych. Ropień powstaje w przypadku, gdy ropa nie ma gdzie odpływać. Ropień, który nie pęknie lub nie zostanie nacięty może doprowadzić do uogólnionej infekcji drogą krwi, co poważnie zagraża zdrowiu i życiu człowieka.

Plastyka wędzidełka

Chirurgia stomatologiczna Kraków obejmuje także zabiegi plastyki wędzidełka. Wędzidełka warg i języka to pasma tkanki łączące wargę lub język z wyrostkiem zębodołowym. Wędzidełko może być przyczepione nieprawidłowo, wiążą się z tym nierzadko trudności takie jak: wędzidełka położone zbyt blisko zębów, zbyt krótkie lub grube, mające szkodliwy wpływ na przyzębie, estetykę uzębienia, ustawienie zębów czy utrzymanie protez ruchomych. U dzieci plastyka wędzidełka języka pozwala na uzyskanie prawidłowej ruchomości języka oraz zapobieganie rozwojowi i utrwalania wad wymowy. Za pomocą niewielkiego nacięcia w obrębie wędzidełka zmniejsza się napięcie nadmiernie skróconego wędzidełka.

Resekcja wierzchołka zęba

Jeżeli nie można wyleczyć zęba kanałowo i tworzą się zmiany chorobowe w kości otaczającej korzeń lub zostanie przepchnięte wypełnienie kanałowe, ewentualnie złamane narzędzie, wtedy jedynym sposobem uratowania zęba jest resekcja wierzchołka korzenia. Resekcja to zabieg polegający na usunięciu wierzchołka korzenia. Zabieg ten w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem. Resekcję przeprowadzamy w ramach oferty chirurgii stomatologicznej Kraków.

Nasz zespół


Tomasz Rozwadowski stomatolog Kraków

Tomasz Rozwadowski - ZnanyLekarz.pl

lek.stom. Tomasz Rozwadowski
Daniel Sadecki chirurg stomatolog Kraków

lek.stom. Emil Sułek

Sergiusz Połuchtowicz-Hański - ZnanyLekarz.pl

lek. stom. Sergiusz Połuchtowicz-Hański

Masz pytania? Chciałbyś wiedzieć więcej?

Umów się na wizytę konsultacyjną, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

+48 12 429 14 70                  +48 511 155 155