Chirurgia stomatologiczna Kraków


Chirurgia stomatologiczna Kraków to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. W ramach tej specjalności wykonywany jest cały szereg zabiegów wspomagających inne dziedziny stomatologii, np. endodoncję (resekcje wierzchołka korzenia), periodontologię (chirurgia przyzębia), protetykę (chirurgia przedprotetyczna) oraz implantologię.
chirurgia stomatologiczna Kraków

Konsultacja chirurgiczna

Usunięcie zęba, zwane fachowo ekstrakcją, jest zabiegiem, którego wykonanie musi być poprzedzone wnikliwym wywiadem lekarza z pacjentem. Musi być też starannie zaplanowany i przeprowadzony. Zdarzają się sytuacje, gdy pacjent wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu, lub też konieczne jest odroczenie ekstrakcji ze względu na specyficzny stan miejscowy i ogólny. Konsultacja poprzedza zabiegi chirurgii stomatologicznej Kraków.

chirurgia stomatologiczna Kraków

Ekstrakcje

Ekstrakcja zęba (usunięcie, wyrwanie zęba) to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Ekstrakcje skomplikowane

O chirurgicznym usunięciu zęba mówimy wówczas, gdy w celu usunięcia zęba konieczne jest nacięcie dziąsła oraz usunięcie fragmentu kości wyrostka zębodołowego wokół korzeni zęba. Tego typu zabiegi także wykonujemy w ramach oferty chirurgii stomatologicznej Kraków.

chirurgia stomatologiczna Kraków

Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości. Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu niż zwykła ekstrakcja.

Wycięcie kaptura dziąsłowego

Zabieg polega na wycięciu fragmentu dziąsła pokrywającego koronę wyżynającego się zęba. Najczęściej wykonywany przy utrudnionym wyżynaniu się zębów ósmych.

Nacięcie ropnia

Ropień powstaje w przebiegu infekcji, rozwija się w wyniku aktywności bakterii, które znajdują dla siebie dogodne warunki w tkankach. Nasz system immunologiczny broni się przed obcymi drobnoustrojami wysyłając do ogniska zakażenia białe krwinki. Ropa to mieszanina żywych i martwych białych krwinek, enzymów i zniszczonych komórek miejscowych. Ropień powstaje w przypadku, gdy ropa nie ma gdzie odpływać. Ropień, który nie pęknie lub nie zostanie nacięty może doprowadzić do uogólnionej infekcji drogą krwi, co poważnie zagraża zdrowiu i życiu człowieka.

Plastyka wędzidełka

Chirurgia stomatologiczna Kraków obejmuje także zabiegi plastyki wędzidełka. Wędzidełka warg i języka to pasma tkanki łączące wargę lub język z wyrostkiem zębodołowym. Wędzidełko może być przyczepione nieprawidłowo, wiążą się z tym nierzadko trudności takie jak: wędzidełka położone zbyt blisko zębów, zbyt krótkie lub grube, mające szkodliwy wpływ na przyzębie, estetykę uzębienia, ustawienie zębów czy utrzymanie protez ruchomych. U dzieci plastyka wędzidełka języka pozwala na uzyskanie prawidłowej ruchomości języka oraz zapobieganie rozwojowi i utrwalania wad wymowy. Za pomocą niewielkiego nacięcia w obrębie wędzidełka zmniejsza się napięcie nadmiernie skróconego wędzidełka.

Resekcja wierzchołka zęba

Jeżeli nie można wyleczyć zęba kanałowo i tworzą się zmiany chorobowe w kości otaczającej korzeń lub zostanie przepchnięte wypełnienie kanałowe, ewentualnie złamane narzędzie, wtedy jedynym sposobem uratowania zęba jest resekcja wierzchołka korzenia. Resekcja to zabieg polegający na usunięciu wierzchołka korzenia. Zabieg ten w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem. Resekcję przeprowadzamy w ramach oferty chirurgii stomatologicznej Kraków.

Nasz zespół


Tomasz Rozwadowski stomatolog Kraków
lek.stom. Tomasz Rozwadowski
Daniel Sadecki chirurg stomatolog Kraków

lek.stom. Emil Sułek

Chirurgia stomatologiczna Kraków

Masz pytania? Chciałbyś wiedzieć więcej?

Umów się na wizytę konsultacyjną, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Zobacz numer telefonu Zobacz numer telefonu